Neplaťte za Windows! Existuje Linux!


Proč platit za operační systém Windows, když jiný můžete mít zadarmo? Mnozí z Vás jste možná slyšeli o Linuxu, ale proč ho ve vašem okolí používá spíše menšina? Protože se do škol (za výhodné peníze) nebo do nově zakoupených PC a notebooků předinstalovává operační systém Windows. Když si koupíte nový PC či notebook, bude tam Windows. Pokud máte hodně kaček, tak si můžete koupit iMac s operačním systémem macOS. Já se zde však zaměřím na Linux, jelikož nabízí hodně muziky a zadarmo.

Proč Linux?

Zdarma pro všechny

Linux je svobodný software a všechny jeho distribuce jsou zdarma. Nejsnadněji dostupné jsou ve formě CD nebo DVD obrazů (tzv. iso images), které lze stáhnout z internetu. Mnohdy si však můžete objednat dodání až domů, a to za cenu poštovného a cenu média. Nebo si můžete koupit krabicové verze, které za mírně vyšší cenu přidávají k samotnému systému různé bonusy, jako jsou tištěné příručky, podporu apod. Pokud chcete, je možné Linux, s cílenou podporou a doplňky, zakoupit u specializovaných distributorů. Je však na vás, zda hodláte za podporu platit. Systém samotný je vždy, jakožto svobodný software, zdarma. Už nebudete muset přemýšlet nad legálností softwaru nebo výhrůžkami od BSA. Nebudete potřebovat registrační klíč ani ověřování pravosti. Budete moci využívat výhody legálního OS bez jakýchkoli obtěžujících omezení 1.

Otevřený zdrojový kód

Linux oproti Windows nabízí otevřený zdrojový kód. Jde o tzv. svobodný software. Tzn. že si můžete prohlédnout jakýkoliv nainstalovaný program v PC. Ověřit si jeho chování.

Dostupný v češtině

Linuxové distribuce jsou dostupné v češtině a v dalších mnoha jazycích. V operačním systému se lze přepínat mezi jednotlivými jazyky.

Velká kumunita a perfektní dokumentace

Pokud něco nevíte jak udělat či máte s nečím problém, existuje mnoho stránek diskuzních skupin, kde najdete návody a i lidi, kteří se s vámi rádi podělí o své zkušenosti. K programům a Linux OS je dostupná dokumentace již na Vašem PC, dohledáte ji však i na internetu. Možná se setkáte se zkratkou RTFM, což znamená Read The Fucking Manual 🙂

Vzdálená správa a použití

K Vašemu PC se můžete přihlásit vzdáleně. Ať už přes příkazovou řádku nebo přes grafické klikátko. Pro linux je dostupný i program TeamViewer.

Velké množství aplikací

V tuto chvíli je pro Linux napsáno méně aplikací než pro Windows. Nicméně co vlastně potřebujete. Vypíchnu tu TOP používaných aplikací na linuxu:

  • Webové problížeče – Firefox, Google Chrome
  • Hudba, Video – VLC, Spotify
  • Kancelářské nástroje – OpenOffice, LibreOffice (editor textů, tabulkový procesor, nástroj pro tvorbu prezentací, grafický editor)
  • Virtualizace – VirtualBox (kde si můžete rozjet Windows)
  • Poštovní klienti – Mozilla Thunderbird, Evolution
  • Chatovací programy – Pidgin
  • Správci souborů – Krusader, Double Commander
  • Správce hesel – Keepassx, Keepass2
  • Grafické programy – Inkscape, GIMP

Vezměte si např. aplikaci LibreOffice. Je velmi podobná kancelářskému balíku Microsoft Office. Sám uznávám, že Microsoft má tento balík nadupanější, nicméně pro běžné smrtelníky je LibreOffice dostačující. Další aplikace, která stojí za zmínku je Inkscape. Srovnal bych ho s aplikací Corel Draw. Sami porovnejte. Progamy můžete stáhnout z internetu a nebo je nainstalovat přes manager aplikací nebo pomocí jednoho příkazu např. apt-get install NAZEV-PROGRAMU.

Aktualizace

Pokud na Vás v Linuxu vyskočí aktualizace a vy zadáte neaktualizovat systém ani programy, tak se Vám nestane jako u jiného OS, že by to stejně provedl. S linuxem se také nedostanete do situace, že by Vám operační systém nedovolil vypnout PC z důvodu nedokončení aktualizací, což např. některé OS s oblibou dělají. Možná se Vám stalo, že když rychle potřebujete ukočit práci na PC, třeba když vystupujete z vlaku, tak musíte počkat ještě několik minut či hodin, než notebook můžete vypnout, jelikož hrozí poškození systému.

Systém bez antiviru

Asi první zvláštní zjištění uživatelů přecházejících z Microsoft Windows na Linux je absence antivirového softwaru. I když pro Linux existuje řada antivirů, týkají se zejména oblasti serverů, tedy filtrování elektronické pošty. Malware (obecně škodlivý software) pro Linux sice existuje, ale téměř se nešíří (výjimkou je oblast serverů; stává se, že dlouho neaktualizované nebo vyloženě špatně nastavené servery umožní útočníkům průnik).

Domácí uživatel se nemá čeho bát, zejména pokud svůj systém aktualizuje. Je samozřejmě třeba dodat, že velkou část dnešních útoků tvoří sociální inženýrství, které se vhodně sestavenými zprávami snaží od uživatele vyloudit různé informace, jako např. přihlašovací údaje k bankovním službám apod. – před těmito hrozbami uživatele ochrání pouze zdravý rozum v kombinaci se zdravou úrovní podezřívavosti 2.


Za sebe mohu doporučit distribuci Linux Mint (Cinnamon), která vychází z distribuce Ubuntu. Jaké grafické rozhraní si zvojíte je na Vás. Mě se zalíbil Cinnamon, který se dá velmi dobře ohnout a upravit dle libosti.
Linux už používám 7 let a žádný program mi nechybí. A to jsem už od ranného dětsví vyrůstal na Windows. Na začátku je potřeba být trpělivý a být ochoten se učit novým věcem. Co si osobně myslím, je to, že když proniknete do Linuxu, už jiný operační systém nebudete chtít. Seznam linuxových distribucí najdete zde.

Na závěr

Na co ještě čekáte? Windows Vám pomůže vytvořit bootovací USB, pomocí kterého si nainstalujete Linux. Ve Windows vlevo dole je tlačítko start, pak klikněte na vypnout. Pokud si nevíte rady jak Linux nainstalovat, zeptejte se nějakého Vašeho známeho ajťáka, ten určitě bude vědět a rád Vám pomůže. Na internetu najdete také mnoho návodu.

Ne, dělám si legraci. Je na každém z Vás, co bude používat. Jen jsem Vás chtěl informovat o tom, že existuje i alternativa. Mějte se a třeba se potkáme v Linuxovém světě.

Užitečné odkazy:

1.
GNU/Linux. Výhody operačního systému Linux Dostupné z: https://proc.linux.cz/vyhody.html.
2.
Dočekal , M. Linux je bezpečný. Má to v krvi. Linuxpress Dostupné z: https://www.linuxexpres.cz/linux-je-bezpecny-ma-to-v-krvi.