Pořádek nejen ve věcech


Kdy jste si naposled udělali pořádek ve věcech? A jaký jste měli pocit před a po úklidu? Má nepořádek vliv na naše chování a na to jak se cítíme? Přemýšleli jste nad tím, kolik zbytečných věcí doma skladujete? Pojďme se na to společně podívat a vyzkoušet si to na vlastní kůži.

Jak se na takový úklid připravit?

Doporučil bych Vám sehnat si pytle na různé druhy odpadků (papír, plasty, smíšené). Dále se budou hodit pevné krabice (dobré jsou banánovky) nebo bedny/přepravky na roztřídění a uchování věcí. Pokud se budete zbavovat hodně věcí, stálo by za to najít si nejbližší sběrný dvůr ve vašem okolí. Sběrné dvory dohledáte na webových stránkách sberne-dvory.cz.

Jak postupovat?

Pro začátek se můžete rozhodnout pro uklizení pouze jedné místnosti nebo pouze jedné skříně nebo dokonce jenom jednoho šuplíku. Zbytečně si toho na sebe tolik nenakládejte. Dopřejte si při úklidu pohodu a užívejte si to. Osobně Vám doporučuji uklízet krůček po krůčku. Ovšem někomu může vyhovovat uklízení stylem, že všechno z jedné nebo více místnosti nahází na jednu kupu a pak to postupně třídí. Je to na Vás, pro jakou možnost se rozhodnete.

Před úklidem si stanovte priority místností

Pokud se chystáte uklízet více místností, můžete si sepsat pořadí jejich důležitostí. Doporučuji si napsat datum, do kdy byste chtěli jednotlivé místnosti uklidit. Klidně si i připište, co byste rádi vyřadili, nahradili nebo opravili. Nechám na Vás zda úklid zahájíte místností s nejmenší prioritou nebo naopak s místností, na které Vám nejvíce záleží. Možná když začnete s místností, na které Vám zase tolik nezáleží, donutí Vás to uklidit ty zbývající. Poslední místnost si prostě nenecháte ujít.

Co s věcmi, které jste vyřadili, ale je Vám líto je vyhodit?

 • Takové věci můžete darovat třeba škole, charitě, knihovně, kamarádovi nebo známým.
 • Nebo prodat. Kromě toho, že se dané věci zbavíte, dostanete navíc i odměnu. Může to být však časově náročnější.
 • Další možností je věci vyměnit. Tato možnost se mi z výše uvedených zdá nejvíce náročná, jelikož je potřeba najít někoho, kdo nabízí to co potřebujete a zároveň on musí chtít to, co vy nabízíte.
 • Věci můžete případně opravit.

Zkuste odolat nutkání shromažďovat nepotřebné věci v jiné místnosti ať už ve sklepě nebo v dílně. Ovšem, pokud jste si 100% jistí, že tuto věc budete potřebovat, samozřejmě si ji uschovejte.

Kterých věcí se zbavit?

 • Co nejdříve se zbavte věcí, na které nemáte příliš hezké vzpomínky. Ať už se jedná o fotografie nebo jiné předměty.
 • Posuďte, zda má cenu skladovat oblečení, které jste na sobě neměli několik let, které se Vám nelíbí, do kterého se marně snažíte hubnout, které je Vám příliš velké.
 • Věci, které skladujete už několik let s tím, že by se Vám někdy mohli hodit, ale které stejně nepoužijete, je kapitola sama o sobě.
 • Můžete se také zbavit starých letáků, novin, časopisů a nepotřebných nebo nefunkčních elektrických spotřebičů.

Možná budete překvapeni kolik věcí jste už doma nashromáždili. Doporučuji, nevyhazujte věci jiných lidí. Mohou mít pro ně velkou hodnotu, i když se Vám to tak nemusí zdát. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nemá cenu úklizet nepořádek po někom kdo o to nestojí. Takový člověk nejen že si toho nemusí vážít, dokonce je i pravděpodobné, že krásně uklizenou místnost brzy promění na její původní stav před úklidem. Bylo úžasné pozorovat, jak se svým úklidem začali i ostatní okolo mne, aniž bych jim jakkoliv nabádal.


Ve vzpomínkách si udělejte občas úklid. Vymeťte zbytečné, spalte chmurné, oprašte příjemné a vyleštěte radostné zážitky své minulosti.

Anatole France

pexels-photo-201278

Kde všude si udělat pořádek?

 • Udělejte si pořádek v dokumentech. Pro organizaci dokumentů použijte třeba desky, šanony či popisky. Papírové dokumenty si můžete převést i do elektronické podoby pomocí scanneru.
 • Na počítač a telefon také nezapomeňte. Při té příležitosti si můžete zazálohovat i kontakty, fotky či videa a roztřídit je.
 • Dále si můžete si udělat pořádek v autě,
 • ve skříních, šuplících,
 • v taškách, kabelkách, batozích a zavazadlech,
 • v místnostech,
 • v garáži, ve sklepě,
 • a třeba i v klíčích (protřídit svazky, vyřadit nepoužívané klíče, označit si klíče).

Pár tipů

 • Zamyslete se nad barvami a věcmi v domě. Jak na Vás tyto věci působí? Ještě jednou zdůrazňuji na Vás.
 • Máte doma květiny? Nejen že pěkně vypadají, ale dokonce i čistí vzduch. Rostliny vdechnout Vašemu příbytku život.
 • Do kuchyně nebo na balkón si můžete umístit i čerstvé bylinky v květináči.

Jste odhodlaní zatočit se svým nepořádkem a zpříjemnit si tak život? Ať už uklidíte cokoliv, pozorujte pocit, který úklid ve Vás vyvolá a jak na Vás bude působit. Pokud se do toho dáte, věřím, že budete řádně odměněni. Přeji pohodové uklízení.