Vstávání za ranního kuropění


Pokud patříte mezi ranní ptáčata, jistě víte, jaké kouzlo má brzké ranní vstávání. Rozprostírá se klid a vše se začíná pomalu probouzet. Slunce začíná vycházet a ptáci si vesele prozpěvují. Vy jste v plné síle a radosti.


Stejně tak je to i se slovem kuropění. Kuropění je část dne, je to vlastně velmi brzké ráno, kdy se probouzí kohouti. Kohout je pro kuropění velmi důležitý, protože mu vlastně dal jméno. Určitě víte, že slepice a kohout se společně správně nazývají kur domácí. Teď si řekněte slovo kuropění trochu pomaleji: kuro-pění. Slyšíte, že v sobě schovává dvě slova. Za prvé kur, to jako ten kohout, za druhé pění, tedy vydávání melodického zvuku.

Šárka Fenyková (Český rozhlas - Rádio Junior)

Ráno si zpříjemněte dobrou a poklidnou snídaní. Udělejte něco dobrého pro své tělo a třeba si zacvičte, běžte se proběhnout do lesa nebo projet se na kole nebo se jenom protáhněte. Budete se cítit skvěle. Zkuste třeba i osvěžující studenou sprchu nebo se projděte na boso po ranní rose. Pusťte si hudbu, kterou rádi posloucháte.

Využijte čas, kdy můžete být sami se sebou. Ponořte se do toho nádherného klidu a chvíli v něm setrvejte. Urovnejte si myšlenky.

Pár doporučení

Vstávejte do příjemného prostředí

Uklizený pokoj a věci na svém místě vás nebudou zbytečně zatěžovat myšlenkami, měl(a) bych to co nejdříve uklidit, je tu nepořádek.

Těšte se na dobrou snídani

Těšte se na to, až si pochutnáte na dobré snídani, která Vám dodá energii.

Dopřejte si kvalitní spánek

V případě spánku jde spíše o kvalitu než o kvantitu. Lepší 5 hodin hlubokého spánku než 9 hodin neklidného převalování v posteli. Večer před spaním se nezatěžujte nepříjemnými věci, nedívejte se zprávy a příliš se na noc nepřecpávejte. Myslete na pěkný zítřek. Spěte ve vyvětrané místnosti a roztaženými závěsy. Slunko Vám pak pomůže vstát.

Krůček po krůčku

Posouvání budíku můžete provádět pozvolna. Nemusíte ze dne na den vstávat v 5 hodin ráno, když jste byli zvyklý vstávat v 9.

Vyhledejte si parťáka

Domluvte se s kamarády a vstávejte ráno brzo spolu. Můžete si jít třeba společně zaběhat. Pokud se z postele sami nedokážete dostat, parťák vám pomůže.

Umístěte budík daleko od postele

Umístěte budík tak, aby Vás jeho ranní vyzvánění donutilo vstát z postele. Tím se Vás zvýší šance, že se do postele už ráno nevrátíte.

Večerní únava

Jakmile večer na Vás bude padat únava, naberte přímý kurz směr postel.


Na závěr

Brzké ranní vstávání považuji za velmi dobrý zvyk a proto stojí za to, ho začlenit do svého života. Změny vyžadují čas, proto buďte trpěliví.

Ranní ptáče dál doskáče.